Zimní zahrady - fenomén dnešní doby

Zimní zahrady – fenomén dnešní doby

Zimní zahrady se v dnešní době stávají velkým trendem. Kdo by si však myslel, že jsou vynálezem moderní společnosti, velmi by se mýlil. Svůj domov mají zimní zahrady ve Velké Británii, odkud se také rozšířily do celého světa. U nás se staly populárními již v polovině 17. století. Jejich funkce byla tehdy poněkud odlišná od té dnešní, ale ve své podstatě zůstávala stále stejná. V minulosti totiž zimní zahrady sloužily k pěstování citrusů, tedy plodů cizokrajných potřebujících odlišné klima od toho našeho. V takovýchto prosklených prostorech získaly pomeranče a jiné plody dostatečné teplo a vlhkost.

V dnešní době zde jednak pěstujeme rostliny a vnášíme tím tak kus přírody přímo do našich bytů a jednak zde trávíme příjemné chvíle s rodinou a přáteli. Vítaným útočištěm se zimní zahrada stává během nepříznivého počasí. Venku sice prší a fouká studený vítr, ale to nám nevadí, protože jsme před těmito živly chráněni přímo uprostřed zeleně.

Přečtěte si také:  Jakou barvou vymalovat pokoj?

Úniku tepla se u současných zimních zahrad neobávejte

Zimní zahrady mají také vedle těchto příjemných využití své praktické funkce. Současná technologie je v této výrobě velmi vyspělá a my se proto nemusíme bát zbytečných úniků tepla. Ba právě naopak. Během chladných zimních dnů se právě tady kumuluje teplo. V letních měsících zabraňují přehřívání okolních místností. Toto je dobré zohlednit, když přemýšlíme nad tím, kde zimní zahradu umístíme.

Ze zdravotního hlediska jsou zimní zahrady velmi prospěšné lidskému organismu. Patří mezi ně hlavně zlepšení klimatu v celém domě. Nyní několik slov k samotné konstrukci. Zimní zahrady mohou mít hned několik tvarů a záleží pouze na vás a na možnostech vašeho domu, který zvolíte. Zde bychom poukázali na viktoriánskou zimní zahradu, která celému domu dodává majestátní vzhled. Pokud naopak toužíte po absolutním využití prostoru, pak neváhejte a zvolte georgiánský styl.

Přečtěte si také:  3+1 TIPů, jak si zútulnit pergolu

Zimní zahrada je příjemným místem jak pro pěstování cizokrajných lilií, tak pro relaxaci. Její přednosti objevuje stále více a více lidí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *