Trápí Vás orosená okna? Vyřešte tento problém jednoduše!

Trápí Vás orosená okna? Vyřešte tento problém jednoduše!

Orosování oken je velice nepříjemnou záležitostí. Objevuje se především v zimních měsících. Pokud tento problém včas neřešíme, zaděláváme si na horší problémy, kterými může být například vznik plísní. Ty jsou nejen nevzhledné, ale zároveň neblaze působí i na naše zdraví. Trápí i Vaši rodinu problém s orosováním oken? Tento problém lze řešit nebo alespoň eliminovat. Čtěte dále a dozvíte se více.

Proč se okna rosí?

Jednou z hlavních příčin je vysoká vlhkost v místnosti. Tu může zapříčinit mnoho aspektů, mezi které patří například sušení prádla, vaření, vlhkost domu atd. Další možnou příčinou samozřejmě může být i špatná instalace plastových oken či netěsnost. Ve chvíli, kdy nám okna špatně tepelně izolují, dochází při rozdílu teplot ke srážení částic páry ve vzduchu a ty se následně usazují na oknech.

Přečtěte si také:  Poradíme, jak levně proměnit obývací pokoj

Jak se zbavit orosených oken?

Způsobů je několik a jsou poměrně jednoduché. Základem je samozřejmě zkontrolovat utěsnění oken včetně rámů. Pokud si jste jisti, že provedená instalace je v pořádku, tak přichází na řadu možnost rosení oken z důvodu vysoké vlhkosti. Standardně by se vlhkost v domácnosti měla pohybovat okolo 50%. Není však výjimkou, že především ve starých nemovitostech, které nejsou správně izolovány, může vlhkost překročit i hranici 80%. Vlhkost, a tím pádem i rosení oken, můžeme omezit těmito kroky:

  • Časté větrání – zejména během topné sezóny je základem správné větrání. Je ovšem lepší otevřít okna dokořán a za pár minut je zavřít, než nechat dlouhou dobu otevřená okna na “ventilačku”.
  • Použití odvlhčovačů – v současné době jsou k dostání odvlhčovače elektrické či tabletové nebo granulátové. Pokud si chcete pořídit levnější variantu, doporučuji odvlhčovač vzduchu Ceresit Aero 360°, který vlhkost dokáže poměrně dobře eliminovat.
  • Vyhnout se úniku páry při vaření, sušení prádla apod. v dané místnosti.
  • V místnosti neskladovat vodu v neuzavřených nádobách, aby se nemohla odpařovat.
Přečtěte si také:  Kde sehnat kvalitní český kancelářský nábytek?

Vysoká vlhkost domu

Pokud Vás orosená okna trápí dlouhodobě a zároveň pozorujete, že je vlhký celý dům, bylo by vhodné přemýšlet nad celkovým odvlhčením domu. Existuje řada nejrůznějších způsobů, které lze provést svépomocí nebo lze oslovit specializovanou firmu, která se tímto problémem zabývá. Vlhkost v domácnosti není ničím žádoucím. Je třeba si uvědomit, že kromě toho, že může způsobovat majetkové škody, tak ohrožuje naše zdraví.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *