Skvělé vychytávky pro váš rodinný dům

Skvělé vychytávky pro váš rodinný dům

Stavíte rodinný domek, nebo nějaký vlastníte? Máme pro vás velmi užitečné tipy, které vám ušetří peníze, čas a námahu.

Plastové okapy

Okapy má v dnešní době téměř každý barák. Většinou jsou ale vyrobené z nějakého kovu. Některé kovy jsou velmi vhodné, ale jsou zase velmi drahé. Jiné kovy jsou levnější, ale pro svod vody nevhodné. Je tu ale ještě jedna alternativa, a tou jsou právě plastové okapy. Plastové okapy mají spoustu nesporných výhod, ale i některé nevýhody.

Jednou z výhod je například jejich stálost a dlouhá životnost. Plast je velmi odolný vůči přírodním vlivům. Plastové okapy se většinou dělají z různých směsí plastů, aby se nelámaly a postupem času nekřehly. Další výhodou je skvělá manipulace při stavbě a případné výměně. Plast je lehký, dobře se do něj vrtají díry, dá se snadno přizpůsobit a uříznout. Velikou výhodou je také to, že vám plastové okapy nikdo neukradne za vidinou drahého kovu.

Nevýhodou plastových okapů je menší odolnost vůči nárazu. Zatím co se kovový okap při větším nárazu ohne a dá se pak vrátit do původní podoby, plastový okap při větší zátěži praskne a musí se vyměnit. Na druhou stranu plastový okap vydrží poměrně značné nárazy, takže se jedná spíše o výjimečné případy.

Přečtěte si také:  Společnost Rikast vám zajistí kácení stromů

Vychytávky pro váš rodinný dům – plechová střecha

Jestliže teprve stavbu domu plánujete, zkuste zvážit plechovou střechu. Plechová střecha je velmi odolná, vůči nárazovému větru, kroupám, sněhu i dešti. Pálené tašky jsou křehké a často se vám může stát, že budete muset střechu opravovat. V případě plechové střechy máte vždy zaručenou jistotu odolnosti.

Zde naleznete několik tipů na pokrytí střechy.

Při volbě plechové střechy je potřeba velmi dobře zvážit volbu materiálu. Některé materiály mohou korodovat a u mědi zase vzniká zelená měděnka. Nejlepší volbou je volit plechy z různých slitin, které vám budou vyhovovat po všech směrech. Takové materiály jsou poměrně drahé a je tedy potřeba počítat s vyšší finanční náročností. Na střechu můžete také volit plechy z levnějších kovů, ale takovou střechu je pak ve většině případů potřeba natírat ochrannou barvou, přibližně každých 5 let.

Chytání dešťové vody

Velmi praktické je také chytání dešťové vody. Stačí pouze nasměrovat konec okapu do barelu, případně jiné vhodné nádoby. Vodu pak můžete používat na zalévání rostlin, umývání zahradních nástrojů a podobně. Nachytaná voda je ale pouze užitková a rozhodně není vhodná na pití a přípravu pokrmů. Chytač vody nikdy nezapomínejte před zimou vylít. Nahromaděná voda by vám v zimně nádobu mohla roztrhnout. Nádobu je také vhodné čas od času vyčistit, protože se v ní usazují různé nečistoty.

Přečtěte si také:  Pálená cihla a její více než stoletá historie

Praktický kompost

V dnešní době existuje spousta variací kompostů. Můžete si na zahradě vystavět vlastní, nebo zakoupit například plastový kompost. Vyberte takové řešení, které vám bude vyhovovat nejvíc. Mít vlastní kompost je velmi praktické. Každou chvíli se zbavujete přírodních surovin a vyrábíte organický odpad. Tento odpad můžete vyhazovat do vašeho kompostu a vyrábět si tak velmi kvalitní a pravidelné hnojivo. Hnojivo pak použijete pro růst vašich rostlin.

Péče o kompost není vůbec náročná. V krajním případě ho můžete pouze plnit a nijak se o něj nestarat. Vhodnější je ho čas od času prolít dešťovou vodou, případně použít různé kompostové složky. zde záleží hlavně na tom, co do kompostu dáváte. Jednotlivé organické odpady mají různou hladinu výživnosti. Nejvhodnější jsou zbytky zeleniny, ovoce, kejda od zvířat, rašelina a podobně.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *