Provensálský styl

Provensálský styl – bydlení s lehkostí

Toužíte mít doma útulno, ať už se venku žení všichni čerti, mrzne nebo z šedivých mraků sněží bělostné vločky? Provensálský styl bydlení má dar pozvednout náladu každému, kdo se nechá obejmout jeho designem, vzdušností a barvami, které vám připomenou svěžest jara i rozvernost léta po celý rok.

Barvy v provensálském stylu svádí něžností i prostou jednoduchostí

Abyste u vás doma docílili dech beroucích efektů, nepotřebujete k tomu vůbec žádné extra bujaré, předražené nebo snad snobské kousky nábytku, extravagantní doplňky ani divokou barevnou pestrost. I když i tento styl bydlení si jistě najde své obdivovatele, provensálský styl bydlení k dokonalému efektu potřebuje mnohem méně kulis a také finančních nákladů. Základem je barevné souznění, které nádherně docílíte pomocí modré, bílé, fialkové, tyrkysové, žluté, růžové a také bronzové barvy. 

Zapomeňte však na to, že všechny barvy vezmete a aplikujete, jak se vám zlíbí. Pro jemný efekt stylu Provence je důležité dodržet barevnou střídmost a jednotlivé místnosti spíše ladit tón v tónu. Nádherného efektu pak spolehlivě dosáhnete světoznámým patinováním. Patina k provensálskému stylu bydlení neodmyslitelně patří a díky ní tak můžete vdechnout nový život i příběh i starším kouskům nábytku, které by jinak čekal smutný osud na smetišti. Výhodou patiny je také fakt, že ji zvládne každý i začínající kutil a tak k dokonalému efektu provensálského stylu u vás doma můžete sami přiložit ruku k dílu.

Přečtěte si také:  Vánoční dekorace ve vašem bytě

Nábytek s historií, který si rozumí s přítomností

Provensálský styl velí držet se tradic, oživit jejich kouzlo a přitom je ladně a rafinovaně propojit s moderní přítomností – samozřejmě s citem a grácií. Než vezmete útokem obchod s nábytkem, podnikněte odhodlanou výpravu na půdu – určitě naleznete zajímavé kousky po babičce, kterým můžete dopřát novou šanci a s trochou šikovnosti získáte interiérový doplněk, který vám bude každý závidět a který se v žádném obchodě rozhodně nedá sehnat. 

Originální houpací křeslo s vůní historie, porcelánová souprava, jídelní stůl i šatní skříň – ti všichni se mohou stát solitéry, kteří dokonale podtrhnou provensálský styl u vás doma. Pokud budete nové kousky nábytku teprve pořizovat, pak ve stylu Provence hrají prim materiály jako kov, masivní dřevo a také proutí. Proutěné košíky, ale také křesla i křesílka, kovový stolek stejně jako kovové vázy a neodmyslitelné komody a nábytek ze dřeva, na kterém se zručná ruka řezbářova vyřádila se vší krásou a uměním – to jsou kousky nábytku, které provensálskému stylu bydlení dodají pomyslnou třešničku na dortu.

Doplňky, které ve stylu Provence nesmí chybět

Zavřete oči, zasněte se a představte si prosluněná zákoutí francouzské Provence a určitě na ten nejdůležitější doplněk sami přijdete. Ano, nádherná vůně, romantická barva a něžnost sama – to je typická provensálská levandule, kterou v příbytku ve stylu Provence potkáte doslova na každém kroku. 

Přečtěte si také:  Poradíme, jak levně proměnit obývací pokoj

Levanduli si můžete v originálním květináči postavit za okno stejně jako na interiérový parapet, vysázet na záhon a v pravý čas sklidit a usušit její jemné kvítky, která vám následně nádherně provoní celý byt a vykouzlí tak dokonalou provensálskou atmosféru, i tady v českých končinách. Motiv levandule pak v interiéru můžete použít prakticky na cokoli – od textilií, jídelních souprav, ubrusů, závěsů, lůžkovin až po vlastní stěny – ano, fialková barva provensálskému stylu náramně sluší. Co se týká ostatních doplňků, s úspěchem ve stylu Provence můžete použít pohodlné polštářky, elegantní ubrusy, ubrousky i dečky, přehozy a plédy.

Nezapomeňte také na efektní pěstování bylinek, které dodají vaší kuchyni příjemnou vůni, styl a také okoření příjemně i vaše vaření.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *