Živý plot - na co si dávat pozor před jeho zasazením

Na co si dávat pozor před zasazením živého plotu

Živý plot je velmi elegantní řešení, jak si na zahradě vytvořit soukromí, a přesto nenarušit přírodu betonovým plotem. Před vysázením živého plotu se ale ujistěte, že přesně víte, co takový plot obnáší.

O živý plot musíme pečovat

Největším úskalím živého plotu je potřeba se o něj starat. Plot musíme zastřihovat a vhodně tvarovat. Když je malý, není s ním zase taková starost, ale pokud vyžadujeme specifický tvar živého plotu, musíme na tom začít pracovat už od mala. Když nám vyroste, musíme ho začít zastřihovat. Zastřihování živého plotu je individuální. Vždy záleží na tom, jaký keř si vybereme a jak se mu daří. Někdy ho stačí zastřihnout jednou za rok, jindy je potřeba ho zastřihávat čtyřikrát do roka. Pokud nechcete čekat na to, až vám živý plot vyroste, můžete vyzkoušet i betonové ploty.

Přečtěte si také:  Automatický zavlažovací systém – levný a snadno použitelný

Někdy také živý plot potřebuje přihnojit, popřípadě zbavit nějakého škůdce. Pokud bychom tuhle starost zanedbali, část živého plotu by nám mohla pojít a nové vysázení a růst by zase trval dalších x let. V našem podnebí se naštěstí živým plotům skvěle daří, a tak je tahle péče minimální. Živý plot dá také zabrat při jeho vysazování. Živý plot je vhodnější na menší plochy, kdy vám sázení nedá tolik práce. Při vysazování velikých ploch můžete počítat s velikou námahou.

Tip: Víte, jak odstranit oboustrannou lepící pásku? Přečtěte si tento článek.

Chvíli trvá, než plot naroste

Než živý plot vyroste, pár let to potrvá. Když je živý plot malý, je přes něj velmi dobře vidět. Je tedy potřeba počítat s tím, že první roky plot neposkytne žádný soukromí. To může být v některých případech problém a je potřeba s tím počítat. Důležité je na začátku dobře zvolit rostlinu tak, aby vyhovovala vašim požadavkům.

Přečtěte si také:  Potřebujete praktického pomocníka? Je tu provzdušňovač trávníku

Na co si ještě dávat pozor

Plot často nemusí vyrůst tak, jak jsme si původně představovali. Není také vhodné volit plot na dvorek, kde pobývá pes. Keříky živého plotu často můžou mít různé defekty a nepřirozenosti, které způsobí v plotu menší díry, kterými by pes mohl utíkat. Některé ploty se navíc dají celkem snadno projít.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.