Přečtěte si o tom, jak se starat v zimě o psa?

Přečtěte si o tom, jak se starat v zimě o psa?

Jakmile venkovní teplota klesá pod bod mrazu, začnou se téměř ve všech médiích objevovat články s nejrůznějšími radami, jak toto únavné a náročné roční období co nejlépe přestát. Minimum článků však hovoří o tom, že specifickou „zimní údržbu“ vyžaduje i pes. Pojďme se tedy společně podívat na to, co pro svého chlupáče můžete udělat, aby i on chladné zimní dny přečkal bez  úhony.

Jak často chodit se psem v zimě na procházku?

Na tohle neexistuje jednoznačná odpověď. Každý pes je, stejně jako člověk, jiný. Některý lítá ve sněhových závějích jako splašený a skáče radostí. Jiný se bude bez ohledu na velikost třepat jako ratlík a po pár metrech chůze bude škemrat, abyste šli zase domů a společně ulehli pod teplou deku. Vy svého psa znáte nejlépe, pozorujte jej, jak se v zimě chová a podle toho mu délku a frekvenci procházek uzpůsobte.

Přečtěte si také:  Čím udělat své kočce radost? Pořiďte jí strom!

Mazat, mazat a zase mazat

Mrazy a posypová sůl na městských chodnících nesvědčí psím tlapkám. Před každou procházkou byste proto měli pejskovi tlapky namazat. V ideálním případě můžete v každém Zverimexu, popřípadě u veterináře, zakoupit speciální balzám na tlapky. Pokud jej nemáte, vystačíte si i s mastnějším krémem na ruce nebo se sádlem.

Jakmile se z procházky vrátíte, pejskovi tlapky vysušte do sucha ručníkem a znova tlapky namažte. Pozornost byste měli věnovat také srsti, která některým plemenům roste mezi prsty. Tu je potřeba zejména v zimě pravidelně stříhat. Jinak se na ní bude lepit sníh a chůze může být pro psa bolestivá.

Weevinz / Pixabay

Nový svetr pro psa?

Názory na to, jestli psa v zimě oblékat nebo ne, se různí. Pokud máte psa sněhomila, se kterým chodíte v zimě třeba běhat, není třeba řešit jeho oblečení.  Pokud však vaše společné procházky vyadají tak, že klábosíte se sousedkou na rohu ulice a pes vám zatím trpělivě sedí u nohy, klidně mu nějaký svetr pořiďte.

Speciální oblečky jsou vhodné zejména pro psy malých plemen s malým množstvím srsti, pak pro štěňata a starší psy náchylné k nemocem.

Přečtěte si také:  Čím udělat své kočce radost? Pořiďte jí strom!

Dobrá strava je základ

Stejně jako člověk také pes potřebuje v zimě zvýšenou dávku vitamínů. Tu mu můžete dopřát ve formě vitamínových tablek speciálně určených pro psy. Radost svému chlupáči jistě uděláte pokud mu alespoň čas od času dopřejete kvalitní slepičí nebo hovězí vývar s pořádnou dávkou zeleniny.

I pes žijící venku potřebuje zahřát

Pes trvale žijící venku je odolnější, to však neznamená, že nepotřebuje péči. K dispozici by měl mít zateplenou boudu nebo kotec, do kterého nefouká. Ve velkých mrazech zvažte zda psa nevzít domů nebo alespoň do zateplené garáže.

Velmi důležité je, aby měl pes neustále přístup k vodě. Pravidelně kontrolujte jestli voda v misce není zamrzlá.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *