Potřebujete praktického pomocníka? Je tu provzdušňovač trávníku

Každý majitel zahrady se rád pochlubí hustým trávníkem. V tomto případě nestačí trávu pouze pravidelně sekat, hnojit, zavlažovat nepomohou ani kvalitní osiva, pokud po zimě neprovzdušníte a neprořežete. Jen správně provedená vertikutace a aerifikace přispěje k dobré kondici trávníku.

Na trávnících se zvlášť na jaře a na podzim rozšiřuje mech, který odebírá výživu a potlačuje růst trávy.  Odumřelé části trav, posečení a ostatní biologický materiál vytvářejí vrstvy, přes které těžko pronikají živiny, vláha, vzduch – živná půda pro různé houbové infekce. Je naprosto nutné ji každoročně odstranit vertikálním proříznutím.

Provzdušňovač trávníku – travní fréza

Tato práce se provádí pomocí vertikutačních hrábí (doporučujeme pouze na menší plochy), nebo pomocí motorových vertikutátorů.  Po vertikutaci je vhodná aplikace startovacího hnojiva a oprava poškozených míst, ať už přisetím regenerační travní směsi, nebo výměnou starého trávníku za nový. Pokud jsou po období zimy na povrchu trávníku nerovnosti způsobené mrazem, uválíme je válcem naplněným vodou.

Přečtěte si také:  3+1 TIPů, jak si zútulnit pergolu

Při vertikutaci se doporučuje projít trávník ve dvou na sebe kolmých směrech. Obvykle se travní plsť prořízne do hloubky 3 až 5 mm. Po tomto zásahu sice trávník vypadá zdevastovaně, ale velmi rychle se zotaví, kvalitněji zakoření a zakrátko zhoustne. Vertikutaci provádějte ideálně dvakrát do roka, na jaře (březen – duben) a na podzim (koncem srpna – začátkem září).

Provzdušňovač trávníku – moderní verze

Moderní vertikutátory očistí a provzdušní trávník pomocí nožového nebo pružinového provzdušňovacího válce, přičemž odpad se zachycuje ve sběrném koši.  Na plochy větší než 100 m² je vhodné využít stroj, na menší zahradu budou dostačující ruční řezací hrábě. Při výběru zařízení je důležité zvážit pohon jednotky. Na trhu najdeme vertikutátory s elektrickým a benzínovým motorem, v prodeji jsou i akumulátorové vertikutátory.

Přečtěte si také:  Zimní zahrady - fenomén dnešní doby

Výhodou takových zařízení jsou nulové emise exhalací, nízká hlučnost a hlavně práce bez přívodního kabelu, což je výhodou na chatě nebo chalupě.

Potřebujete praktického pomocníka? Je tu provzdušňovač trávníku
Potřebujete praktického pomocníka? Je tu provzdušňovač trávníku

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.