Lazury na dřevo a něco o nich

Lazury na dřevo a něco o nich

Lazura plní především ochrannou funkci. Dřevo je díky ní chráněno proti povětrnostním vlivům a nemění tak své původní vlastnosti. Přesto není vhodné ji používat úplně vždy. Ve kterých případech bychom měli lazuru na dřevo aplikovat, kdy se nehodí a jaké přednosti má oproti jiným typům nátěrů?

Zvolit lazuru nebo lak?

Běžným lakem na dřevu vytvoříme nepropustnou vrstvu. Materiál ovšem přirozeně pracuje. To může následně způsobovat popraskání laku. Lazura má v takovém případě zásadní přednost: Přizpůsobí se a zůstane pružná, nátěr tedy déle vydrží ve své původní podobě.

Do materiálu se spíše vpije (míra nasákavosti závisí na konkrétním druhu dřeva), což současně znamená i to, že nepřekryje původní strukturu dřeva. Zejména v případě významného poškození povrchu to ale není žádoucí.

Pak je vhodnější použít barvu na dřevo. Sice platí, že lak vydrží déle, a to zhruba dokonce o čtyři roky, nicméně jeho následná renovace je časově náročnější.

Jak si vybrat vhodnou lazuru

Při nákupu lazury je potřeba se zajímat hlavě o obsah netěkavých látek (tzv.) sušiny. To jsou ty nejdůležitější, protože právě ty dřevu zajistí příslušnou ochranu. Údaj naleznete v technickém listu výrobku. Dále si hlídejte vydatnost.

Přečtěte si také:  Kde sehnat kvalitní český kancelářský nábytek?

Lazury na dřevo se vyrábějí ve dvou odlišných variantách. Tou první je lazura silnovrstvá. Druhou možnost představuje lazura tenkovrstvá, která vytvoří na povrchu skutečně pouze velmi slabý film.

Poznáte ji už na pohled, protože původní podklad díky ní bude více prosvítat. Kterou z nich zvolit a proč?

V první řadě je nutné upozornit na fakt, že dřevo vysychá. Jde o naprosto přirozený proces, který se navíc nedá žádným způsobem urychlit. Na dokonale vyschlé dřevo lze aplikovat i silnovrstvou lazuru bez obav, že se začne později olupovat. Chcete-li tedy použít silnovrstvou lazuru například na natření plotu či pergoly, buďte obezřetní.

Silnovrstvá lazura současně déle vydrží, uvádí se až šest let, tenkovrstvou lazuru je potřeba obnovit už po zhruba třech letech. Povrch se nemusí před opětovnou aplikací lazury brousit, stačí očistit a můžete znovu natírat.

Jak s lazurou pracovat

Lazury se samozřejmě dělají různě tónované dle vzorníku RAL. Z praktického hlediska je vhodné používat právě tyto typy, vzhledem k tomu, že poskytují dokonalejší ochranu vůči UV záření. V interiéru se můžete rozhodovat prakticky výlučně podle preferencí z hlediska designu. Při natírání předmětů, které mají být umístěny v exteriéru, berte v potaz nejen to, co se vám líbí, ale také jak dlouho má nátěr vlastně vydržet.

Přečtěte si také:  DEOM - rozměrová kontrola výrobků ještě nikdy nebyla tak snadná!

Zpravidla se doporučuje aplikovat dvě až tři vrstvy. Řiďte se optimálně doporučením výrobce podle toho, jak dlouhou prodlevu mezi nanesením jednotlivých vrstev doporučuje. Pokud si ovšem nezvolíte olejovou lazuru, kde stačí vrstva jediná. Navíc olejová lazura lépe do dřeva proniká a déle na něm tudíž vydrží.

K nanášení vám nejlépe poslouží klasický štětec. Povrch by měl být před započetím natírání dokonale čistý a zbavený nátěru původního.

Výběr kvalitních lazur na dřevo Osmo včetně výhodných ekonomických balení najdete na stránkách www.oleje-osmo.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *