Jakou barvou vymalovat pokoj?

Chystáte se vymalovat obývací místnost, kuchyň nebo koupelnu, ale nevíte, jakou barvu si zvolit? Zkuste na to jít logicky, podle působení barev. Jestli máte v oblibě červenou či černou a chcete ji mermomocí někam dát, neměli byste to dělat, i když je vaší oblíbenou. Proč? Představte si, že vejdete do červené kuchyně a začnete v ní vařit, přitom budete něco krájet a možná se i v důsledku působení červené barvy dokonce pořežete. Ale ne, vážně.

Červená působí poněkud agresivním dojmem na většinu lidí, jelikož znázorňuje kromě lásky také krev. V ložnici by tahle barva tolik nevadila (například na stěně, kde je umístěna postel), ale v jiných místnostech by už nemusela působit dobře.

Přečtěte si také:  3D tiskárna – co to je a k čemu ji lze použít?

To samé se týká černé barvy, která má depresivní účinky. S touto barvou je opravdu nutné šetřit, ale můžete ji použít třeba jako vzor na světlé odstíny barev.

Jakou barvou vymalovat pokoj? Vyberte si podle odstínu

Teplé odstíny

Řadí se sem červená, oranžová, žlutá a jejich podtóny. Obecně se hodí do všech pokojů. Nejčastěji právě v kuchyni uvidíte odstín oranžové –  meruňkovou barvu. Naopak růžovou či lososovou, jak chcete, najdete v pokoji dospívající dívky. Také kombinace žluté a oranžové je velmi oblíbená, a to především v kuchyni, jídelní místnosti či obýváku.

Studené odstíny

Patří sem fialová, zelená a modrá. Opět, stejně jako u teplých odstínů, i zde je jejich využití hojné. Mnohdy jsou na stěnách v dětských pokojíčcích nebo právě v koupelně. Některé domácnosti si je dávají do kuchyně, koneckonců světle zelená místnost na vaření nemusí vypadat špatně. V obýváku se například hodí ke tmavému nábytku holubí modrá barva. A do koupelny zkuste použít barvu lila – fialovou.

Přečtěte si také:  Vybavení koupelny - jak na to?

Jednoduše řečeno, když dáte do kuchyně, jídelní místnosti teplé barvy, nic tím nezkazíte. A to samé platí u studených odstínů, které se hodí do pracovních pokojů, koupelny či chodby.

Samozřejmě musíte myslet i na nábytek, aby se k dané barvě vůbec hodil. A nakonec je dobré zkusit si namixovat vlastní odstíny a mít tak originální a nevšední barvy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *