3+1 TIPů, jak si zútulnit pergolu

Víme, že za okny momentálně sněží, vaše zahrada je zazimovaná a vy jste nejraději, když si můžete tento článek číst v teple domova. Jaro a léto jsou však stále před námi, i když jsou daleko. Pokud pergolu už máte nebo plánujete její pořízení, pojďte se s námi zasnít, jak pod ní sedíte a kolem sebe máte útulno … třeba díky našim následujícím tipům.

1. TIP: Popínavé rostliny

Každé pergole, dokonce i té moderní, budou slušet vhodné popínavé rostliny. Musíme si však dobře rozmyslet, jakou popínavou rostlinu zvolíme. Důležitá je její výška, některé vyrostou jen do výšky očí, další rostou tak, jak jim to okolnosti dovolí. Také je důležitý typ půdy, který máte na vaší zahradě, zda zvolíte rostlinu jednoletou nebo víceletou, kvetoucí nebo nekvetoucí a mnoho dalších faktorů.

Z nekvetoucích a stálezelených popínavých rostlin jsou velmi vhodné k pergolám břečťany.

Z kvetoucích “popínavek” jsou krásné popínavé růže nebo majestátní popínavá dřevina vistárie, která tvoří nádherné hrozny květů.

Pergola s kvetoucí vistárií. Zdroj foto: wikipedia.cz
Pergola s kvetoucí vistárií. Zdroj foto: wikipedia.cz

2.TIP: Dekorace ladící ke stylu pergoly i zahrady

Dolaďte vaši pergolu vhodnými doplňky. Krásně vypadá, když zavěsíte na vaši pergolu stylový věnec nebo květináč s květinami. Zahradní nábytek můžete doladit polštáři a dekami. Na stůl nebo stolek umístěte svícny se svíčkami. Krásně vypadají i zahradní sošky kolem pergoly. Na malé drobnosti můžete použít stylový košík postavený vedle sedacího nábytku. Záležet si dejte i na osvícení vaší pergoly, můžete použít zahradní louče zapíchnuté v zemi nebo stylové led osvícení. Pamatujte si však, že méně je více. Zvolte pár doplňků, které si zamilujete a ty pak budou dotvářet atmosféru vaší pergoly.

Přečtěte si také:  Automatický zavlažovací systém – levný a snadno použitelný

3. TIP: ten správný zahradní nábytek pod pergolu

Zlatým pravidlem je, že pergola a nábytek pod ní by měli být v harmonii. Stylově by nábytek měl odpovídat pergole, pod kterou stojí. Pod romantickou rustikální pergolu se hodí rustikální proutěný nábytek. Pod moderní hliníkovou pergolu se zase hodí modernější kovový zahradní nábytek. I použité materiály by se měly opakovat na nábytku i pergole, aby výsledný dojem působil harmonicky.

Důležitý je i účel vaší pergoly, můžete se rozhodnout, že pod vaší pergolou budete pouze relaxovat v zahradní houpačce, pořídit pouze pár židlí a stoleček pro pití kávy nebo kompletní jídelní stůl s židlemi pro grilování s rodinou.

Dobrým nápadem je vzít fotografii vaší zahrady do zvolené prodejny se zahradním nábytkem. Personál vám určitě rád poradí zahradní nábytek, který se pod vaši pergolu bude hodit.

Přečtěte si také:  Na co si dávat pozor před zasazením živého plotu
Moderní posuvná pergola Eva s nábytkem, který k ní dokonale ladí. Zdroj foto: www.sunsystem.cz
Moderní posuvná pergola Eva s nábytkem, který k ní dokonale ladí. Zdroj foto: www.sunsystem.cz

Další tipy pro zahradní nábytek:

  • Protože pod pergolou neprší, můžete si dovolit zvolit i zahradní nábytek s polštáři pro ještě větší pohodlí.
  • O zahradní nábytek je potřeba se také dobře starat, aby byl stále jako nový. Především dřevěný zahradní nábytek potřebuje důslednou péči.

Bonusový +1 TIP: Vše, co máte rádi

Ano, pergola by měla být krásná, ale vedle její okrasné funkce je neméně důležité to, abyste se pod ní cítili dobře. Zkuste své místo pod pergolou doladit k dokonalosti vším, co máte rádi. Posloucháte rádi hudbu? Vybavte svou pergolu přenosným rádiem. Milujete uzení dobrot nebo grilování s rodinou? Postavte blízko pergoly udírnu nebo gril. Zamyslete se nad tím, co máte rádi a vytvořte si pod svou pergolou to nejlepší “útočiště” před všedními starostmi, prostě vaše oblíbené místo, které je plné pohody a relaxace.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *