Jak odstranit oboustrannou lepící pásku

Jak odstranit oboustrannou lepící pásku?

Asi většina z nás již někdy zažila krušné chvíle s problémem zvaným „Jak odstranit oboustrannou lepící pásku“. Je pravdou, že mnohdy je především u levných typů problém vůbec pásku donutit k tomu, aby udržela daný předmět na určeném místě. Je jedno, zda jde o přilepený koberec, či věšák ve skříni, anebo obraz na zdi. I obyčejný plastový věšáček v koupelně může po určité době pěkně potrápit. Proč?

Protože ať tak či onak, časem musí vše dolů, tudíž v našem případě odlepit, a zvláště pak u kvalitních lepicích pásek bývá zbylé lepidlo na povrchu dosti nepříjemné. Internetová diskuzní fóra jsou plná dotazů uživatelů a také nesčetných odpovědí s radami, které někdy fungují a někdy naopak znamenají spíše další problém. Pojďme se tedy podívat na možnosti, jak se s takovou situací vypořádat.

Odstranění z odolných a neporézních materiálů

Pokud se jedná o zbytky na povrchu jako je například sklo, kov, či jiné neporézní odolné materiály jako například obklady v kuchyni a koupelně, problém je snadné vyřešit a to použitím Benzínu, Ředidla, Isopropylu či jiných „agresivních“ přípravků. V tomto případě totiž nehrozí poleptání povrchu a tím nevratné, či jen náročně opravitelné poškození. Nevyhnete se bohužel přítomnosti souvisejících výparů, které nejsou příjemné každému, ale odstranění zbytků lepidla je v každém případě mnohem jednodušší a podstatně rychlejší, než v případech z následujícího odstavce. K odstranění je možné použít i ostřejší plastové špachtle či škrabky, ale v žádném případě není dobré používat kov, neboť ač se to na první pohled nezdá, i na skle zanechají nepříjemné škrábance, které časem vystoupí dosti na povrch.

Přečtěte si také:  Podlahy Rola-Trac - profesionální řešení pro vaši stavbu

Příklady materiálů:

  • Chrom
  • Sklo
  • Porcelán
  • Obklady
  • Nebarvený kov
  • Kov barvený tepelně ošetřenou barvou

U kovů a jiných materiálů barvených akrylátovými či vodou ředitelnými barvami se raději vyhněte velkým dávkám ředidla a benzínu a stejně tak například u laku automobilu. Raději sáhněte po alkoholu a horkovzdušné pistoli (viz. pokračování níže).

V tomto článku vám poradíme vám, jak na těsnění do oken

Odstranění ze dřeva a citlivých materiálů

V případě porézních či lakovaných povrchů je již situace poněkud komplikovanější a ne vždy se vyplatí přistupovat k problému s horkou hlavou. Ne nadarmo se říká „Dvakrát měř, jednou řež“.

Jako první se podíváme na příslovečný zoubek klasickému problému s kobercovou pásku. Ať již máte podlahu z parket, desek či se jedná o podlahu plovoucí, ani jednomu by neudělali agresivní látky typu Benzín a Ředidlo vůbec dobře. Dřevo bez povrchové úpravy byste si při jejich použití zbytečně zničili, protože tyto látky se velmi lehce a rychle vsáknou a zanechají téměř neodstranitelné fleky. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob je před samotným odstraněním (odlepením) pásku nahřát a to pomocí horkovzdušné pistole. Pokud ji doma nemáte, snadno si pomůžete i obyčejným fénem, ale bude to trvat déle. Po jejím odstranění zůstane na povrchu jen minimální množství lepidla a to z nelakovaných dřevěných povrchů odstraníte snadno pomocí rouna či velmi jemného smirku, ale postačí i velmi hrubá látka tak, abyste si neodřeli povrch. Takže lehce odstraníte zbytky lepidla tím, že jej v podstatě odrolíte z povrchu.

Přečtěte si také:  Podlahy Rola-Trac - profesionální řešení pro vaši stavbu

Příklady materiálů:

  • Dřevěné podlahy a nábytek
  • Koženky a kůže
  • Plasty a guma
  • PVC

U lakovaných povrchů, koženek, kůží a jiných citlivých materiálů je dobré pásku před odstraněním také nahřát. Ostatně tím to nezkazíte nikdy, ať už se jedná o jakýkoliv povrch, ale u plastu náchylného na teplo prosím opatrně s tou dávkou horkého vzduchu. Po odstranění je například u lakovaného dřeva vynikající použít tuk a to i v podobě obyčejného sádla. Fungují i leštidla jako je Sidol. Už babičky totiž věděli, že mastnotu odstraníte snadno a na druhou stranu mastnota snižuje adhezní vlastnosti a zbytky lepidla se opět odrolí a sloupnou. Úplně stejně je možné postupovat u koženek a kůží a mnoha dalších materiálů, kde nehrozí zničení mastnotou.

Závěrem je nutné pouze dodat, že vždy je dobré nejprve zapřemýšlet, z jakého povrchu chceme vlastně onu „prokletou“ pásku odstraňovat. Ať se totiž jedná o jakoukoliv činnost platí, že promyšlený začátek ušetří mnoho práce a potíží. Takže vždy a všude je dobré myslet na větu: „Dvakrát měř, jednou řež“.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *