Jak správně pěstovat jahody

Jak správně pěstovat jahody pro kvalitní úrodu

Pokud vaše úroda jahod stále není taková, jakou byste si ji představovali, je třeba provést pár zásadních změn. Jahody bez dostatku živin a vláhy prostě nevydrží a moc rodit nebudou. Už samotná příprava půdy a následně dostatečný přísun živin tvoří polovinu úspěchu kvalitní a bohaté úrody. Jahodník je náročnou rostlinou s opravdu vysokými požadavky na dostatečný přísun živin. Zejména je důležité neustálé doplňování dostatku dusíku.

Příprava záhonu

Na 1 m2 je třeba přidat na nový záhon 5 až 10 kg kompostu anebo hnoje. Kompost lze navézt až na jaře a postačí to 2 týdny před vlastní výsadbou sazenic. Pokud ale budete dávat na váš záhon hnůj, musíte to udělat mnohem dříve, tedy už na podzim. Pokud sázíte jen pár sazenic do nádob, můžete použít také již připravený rašelinový substrát, který má dobré pH hodnoty pro výsadbu jahod. Prodávají se i přímo substráty pro pěstování ovoce a zeleniny. Před výsadbou zapravte do půdy na záhon některé z plných hnojiv, jako je třeba Cererit, která zajistí tzv. zásobní hnojení pro rostliny.

Další forma hnojení a zálivka

Do půdy je třeba dodat zejména vápník, hořčík a železo, neboť při jeho nedostatku rostlinám jahodníku žloutnou listy. Jahodník je citlivý na chlór  a vyžaduje použití pouze bezchloridových hnojiv, jako je NPK a dalších draselných hnojiv bez chlóru. Další formy hnojení je nutné průběžně do půdy doplňovat během celého vegetačního období. Jahodník se na jednom místě pěstuje maximálně 3 až 5 let a to živiny z půdy opravdu dost vydatně odčerpá. Výživa je důležitá pro tvorbu tzv. srdíček jahodníku, které jsou základem úrody a ovlivní množství sklizně v dalším roce. Použijte ke hnojení speciálně namíchané hnojivo pro jahody, jako je třeba Kristalon nebo Hoštické hnojivo. Jahodník má také vysoké nároky na zavlažování během celé vegetace. Vydatná zálivka je naprosto klíčová.

Přečtěte si také:  Zimní zahrady - fenomén dnešní doby
SimonaR / Pixabay

Černá fólie ano či ne

Jahodník vysazujeme na volný záhon, což vyžaduje časté pletí a okopávání. Plody jahod se také velmi snadno ušpiní od hlíny a mnohem rychleji podléhají hnilobě. O něco pohodlnější je výsadba rostlin tzv. na hrůbky na černou fólii. Tento způsob zaručuje i vyšší výnos, protože se pod fólií o dost lépe rozvíjí kořenový systém rostlin. Záleží i na kvalitě a tloušťce zvolené fólie, od které se následně odvíjí její životnost. Odolnost černé folie vůči UV záření a mechanickému poškození je 2 až 3 roky, někdy i déle. V podstatě vám vydrží do doby, kdy je nutné jahody zase přesadit. Černá fólie nepropustí světlo, půda se pod ní proto velmi dobře zahřívá, udrží vyšší vlhkost a sníží tak potřebu vysoké zálivky. Voda dobře zteče do rýhy mezi hrůbky a výrazně snižuje riziko houbových chorob.

Přečtěte si také:  Potřebujete praktického pomocníka? Je tu provzdušňovač trávníku

Výsadba a pěstování

Při pěstování jahod na černé fólii odpadá pletí a okopávání. Odnože jahodníku však samy nezakoření do půdy a je nutné odnože zasadit do květináče se zeminou a nechat je zakořenit. V příštím roce na jaře vypěstovanou vlastní sadbu vysazujeme jako doplnění záhonu, kde rostliny uhynuly, či pro rozšíření na nový jahodový záhon. Výsadba jahodníku probíhá na jaře během měsíce dubna a května, nebo pak na podzim od srpna do září. Pokud vysadíte rostliny jahodníku na jaře, na podzim vytvoří rostliny také nové sazenice na svých šlahounech. Mladé sazenice po rozsazení přijímají v zimně vláhu ze sněhu a mají proto vyšší šanci na ujmutí. Pokud sázíte jahody od začátku srpna do konce září, rostliny zase pro důkladné prokořenění dokáží využít ranní rosu a nižší noční teploty, které sazenicím velmi svědčí. Při nedostatku ranní rosy je ale důležitá v suchém létě i vydatná ranní zálivka.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *