Venku zima, doma teplo! Aneb Jak vybrat správný kotel?

Venku zima, doma teplo! Aneb Jak vybrat správný kotel?

Teplé babí léto se pomalu přehouplo v neúprosně sychravý podzim ve své pravé podobě. Ještě si chvilku užíváme padající barevné listí, plápolající z posledních sil ve vzduchu a… A toužíme, aby nám zrovna tak plápolaly i oranžové plameny v kotli. Ano, je třeba myslet na blížící se zimu!

Zatímco ještě nedávno jsme vymýšleli, jak vzduch v našich obydlích ochladit, nyní ukládáme ventilátory a klimatizaci do krabic. Tak zas za rok! Přišel čas vymést komín a škrtnout zápalkou. Ale ouha! Kotel je již starý? Dým se valí z každé skuliny? Vložka je již prohořelá? Myslíme, že je nejvhodnější doba na to, pořídit si nové topné těleso.

Kupujeme ten správný kotel

Nabídka kotlů je dnes skutečně široká a rozmanitá, a proto je pro běžného člověka opravdu těžké, zvolit ten nejlepší. Vysoká cena rozhodně nevypovídá nic o tom, zda je daný výrobek kvalitní a samozřejmě se nedá řídit ani jeho designem, byť i na propracování a odolnosti použitého materiálu záleží. Čím se tedy řídit? V prvé řadě je nutné odpovědět si na otázku, jakým typem paliva budeme chtít topit. Výrobci se pochopitelně snaží nabízet i kotle, které si umí poradit různými palivy, avšak vždy je k jednotlivým kotlům doporučováno jedno určité. Dáte přednost kotli na tuhá paliva či na plyn?

Kotle na tuhá paliva

Patří do sekce nejoblíbenějších kotlů vůbec. Mezi tuhá paliva, kterými lze v těchto kotlích topit zahrnujeme dřevo, uhlí, brikety, štěpky a pelety, přičemž nejoblíbenější jsou klasická dřevěná polena a samozřejmě hnědé uhlí. Bude-li tedy využíváno jedno z vyjmenovaných paliv, je nutné jej zohlednit při koupi kotle. Dalším kritériem je výpočet výkonu v kW, neboť pro každou bytovou jednotku se tento údaj liší. Pokud bude výkonnost příliš slabá nebo naopak nadměrná, může docházet k špatnému přenosu tepla a k doprovodným jevům jako zanášení kotle sazemi či přetopení, což je obrovský problém při absenci účinného čerpadla. Míra potřebné výkonnosti kotle se liší rovněž u zařízení s nutností ručního, mechanického dávkování paliva a u kotlů automatických, kde je lepší volit spíše slabší výkon pro maximální využití ve své výkonnostní třídě deklarované výrobcem.

Přečtěte si také:  Omezte vysoké výdaje za topení - pořiďte si kvalitní těsnění do oken

Co se vyplatí dále sledovat?

Samozřejmě emisní třídu, která je povinně udávána od zavedení relativně nového zákona o ochraně ovzduší. Kotle jsou rozděleny do celkem pěti emisních tříd, přičemž čím vyšší číslo, tím lepší, výkonnější a k životnímu prostředí šetrnější správný kotel. Kotle třídy jedna a dvě se neprodávají, jedná se o starší typy jednoduchých kotlů, které jsou postupně vyřazovány z provozu. V současné době je doporučováno začínat na kotlích s třídou tři, ale mnohem lepší je vybírat kotle v relaci čtvrté a páté třídy – jsou o 10 i více procent účinnější než trojkové modely. Odrazovat může pochopitelně vyšší cena oproti kotlům z emisní třídy tři, avšak jednorázová, vynaložená částka při koupi kotle je již v prvních topných sezonách vyrovnána díky větší výkonnosti a úspoře paliva.

Vyzkoušeli jste topení dřevěnými briketami?

Pozornost by měla být věnována taktéž materiálu, ze kterého je kotel zhotoven. Litinové kotle jsou dnes již v podstatě překonané svými ocelovými kolegy. Kvalitní ocel by tedy měla dostat přednost!

Vytápění plynem? Proč ne!

Mimo tuhá paliva lze jako formu otopu využívat i zemní plyn. V tomto případě může zájemce vybírat rovnou ze tří zajímavých variant. První z nich je typ stacionárního kotle, který je umisťován klasicky na podlahu ve výtopné místnosti. Bývá zpravidla levnější, avšak jeho velkým minusem je větší spotřeba zemního plynu. Druhým typem je modernější nástěnný kotel, který se montuje ke stěně místnosti, deklarovaná spotřeba paliva je v tomto případě o něco nižší. Nejnovější variantou plynového kotle je poté kondenzační kotel, který začíná být velmi oblíbený pro svou vysokou výkonnost a velkou úsporu plynu. Od koupě mnohdy odrazuje pouze skutečnost, že se jedná o celkem drahé modely, kdy se vynaložené peníze, v porovnání se spotřebovaným palivem a výkonností oproti předchozím typům kotlů, vrátí během zdánlivě dlouhých tří až pěti let.

Přečtěte si také:  Pálená cihla a její více než stoletá historie

Dotační kotle se vyplatí!

V médiích se často diskutuje tzv. „kotlíková dotace, co si pod ní představit? Především atraktivní možnost získat zpět až 127 500 Kč v případě dodržení podmínek stanovených Ministerstvem životního prostředí. Kdokoli, kdo kupuje nový, mechanický kotel na tuhá paliva, splňující požadavky ve vydané vývěsce příslušného krajského úřadu, může zažádat o zmiňované dotování. Ještě před nákupem nového topného zařízení je nutné si tuto vyhlášku přečíst, přičemž pro každý kraj může mít stanovena o trochu jiná pravidla. Lze se též obrátit na odborníky příslušného krajského úřadu, kteří v této problematice rádi poradí. Také prodejci kotlů jsou s možností dotace obeznámeni a zákazníka ochotně upozorní na to, který kotel splňuje zadaná kritéria. Proč na nový kotel stát ve spolupráci s EU přispívá? Jde především o ochranu životního prostředí, neboť staré kotle, nevyhovující emisním limitům, jsou největšími znečišťovateli a jejich stažení z domácností je proto více než žádoucí.

Kotel na tuhá paliva či plyn? Ať tak či tak, garantujeme vám, že nízké teploty budou letošní podzimní a zimní období panovat pouze venku za oknem!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *